Official Music and Video

Free download and streaming favorite music

Artists By Genre: Russian

Novecento

Alexandrov Ensemble

Alla Pugacheva

Mikhail Shufutinskiy

Filipp Kirkorov

Dmitri Hvorostovsky

Orchestra of the Bolshoi Theatre

Vladimir Vysotsky

Slot

Francis Goya

Seka Aleksić

Alexander Rozenbaum

Gennady Rozhdestvensky

Unknown Artist

Samovar Russian Folk Music Ensemble

Karel Gott

Anzhelika Varum

Irina Allegrova

Willi Tokarev

Osipov State Russian Folk Orchestra

Andrey Mironov

Sofiya Rotaru

Tatiana Bulanova

Ameritz Sound Effects

Yat-Kha

Aleksandr Serov

Vladimir Presnyakov Jr.

Igor Talkov

Mikhail Boyarskiy

Bulat Okudzhava

Speranta

Daria

Vakhtang Kikabidze

Dmitriy Koldun

Muslim Magomaev

Leonid Utesov

Mark Bernes

Anna German

Timur Temirov

Oleg Ponomarev

Aleksey Belov

Eduard Khil

Mikael Tariverdiev

Iosif Kobzon

Dave Apollon

Feodor Chaliapin

Lev Leshchenko

Vyacheslav Dobrynin

Stary Olsa

Men's Choir of the Valaam Singing Culture Institute

Valentina Ponomareva

Pyotr Leshchenko

Zemlyane

Vladimir Troshin

Zhanna Bichevskaya

Kalevala

Mikhail Gulko

Tatyana Nikitina

Nadezhda Babkina

Orchestra of the Golden Light

Jo Basile

Kamuran Ebeoglu

Tamara Gverdtsiteli

U-Piter

Maya Kristalinskaya

Klavdiya Shulzhenko

Aleksandr Barykin

Aleksandr Vertinskiy

Natalia Podolskaya

Gabriel Gorcea si Prietenii

Sergey Lemeshev

Puiu Chibici

Nikolay Karachentsov

Vadim Kozin

Nikolai Kalinin

Ma.Gr.Ig.Al.

Speranța și Prietenii

Stas Namin & Gruppa Tsvety

Orchestra of Goskino of USSR

Speranta pentru Copii

Nikolay Kopylov

Alberto Levy

Группа "Загадка"

Aleksandr Gorodnitskiy

Saint Petersbourg Vocal Ensemble

Timur Shaov

Vocal Ensemble of St Petersbourg

Valeriy Obodzinskiy

Volga Dance Ensemble

Elena Kamburova

Arkadi Dumikyan

Irina Ponarovskaya

VIA Plamya

Terem-Quartet

Anatoliy Dneprov

Georgi Vinogradov

Edita Piekha

Samotsvety

BALALAIKA ENSEMBLE

Cantus Sacred Music Ensemble

Jerzy Szurbak

Nina Brodskaya

The Orthodox Church Music Ensemble

Valentina Tolkunova

Boris Gmyrya

The Male Orthodox Choir

VIA Verasy

Olga Zarubina

Nikita Mikhalkov

Zhenya Shevchenko

Vladimir Presnyakov, Sr.

Alec Makinson

Olga Voronets

Tatiana Ancifirova

Russian Choral Ensemble

Sinyaya Ptitsa

Igor Agafonnikov

Chorus of the Bolshoi Theatre

Dean Reed

Thomas Owen

Melisa

Zimovie Zverey

Male Vocal Ensemble "Valaam"

Paradis

Pyatnitsky Choir

Iva Nova

Vladimir Asmolov

Anne Veski

Gruppa Amerikanka

Lev Barashkov

Gruppa Eshelon

Pesni Nashego Veka

St. Petersburg Orthodox Choir

COOL&JAZZY

Valentina Legkostupova

Pavel Mikhaylov

Arkadiy Khoralov

Enot

Boris Karlov

Angelina Kaplan

Brothers Zhemchuzhye

Nani Bregvadze

Larisa Lusta

Sefa Emre İlikli

Choir and Orchestra Russian Army

The Orthodox Choir

Vyacheslav Malezhik

Alla Ioshpe

Evgeniy Martynov

Группа "Золотая стрела"

Sergey Belikov

Arkadiy Severny

Mark Reizen

Michael Minsky

Leonsia Erdenko

Melodiya

Flying Balalaika Brothers

Nadezhda Chepraga

Александра Пахмутова

Gruppa "Veter Vremeni"

Corul bisericii Rugul Aprins din Toflea

Maryla Rodowicz

Viktor Tretiakov

Zhanna Rozhdestvenskaya

Choir and Orchestra of the Red Army

Николай Рыбников

Grappa Top Stop

Sergey Kurenkov

Maria Maksakova

Alexander Khaskin

Sergey Zakharov

Galina Besedina

SIMINA

Aleksandr Tsfasman

Izabella Yureva

Tigran Petrosyan

Образцово-показательный оркестр Вооруженных Сил Республики Беларусь

Larisa Mondrus

Vadim Mulerman

The Sveshknikov Choir

Ivan Surzhikov

Алеша Димитриевич

Trio Meridian

Orquestas y Coros de Moscú

Mehrdad Badie

Yuri Gulyaev

The Male Choir Moscow Choral Synagogue

Mikhail Bashakov

Ekaterina Shavrina

Polad Bul-Bul Ogly

Любовь Деметер

Elizabeth Schwartz

The Volga Choir

Apricot Tree

Folk Music Ensemble "Novgorod Mosaic"

Varsal

Здравствуй, песня

Рашид Бейбутов

Boris Rubaschkin

Nadezhda Krygina

Jeko Stoianov

Dobry Molodtsy

Ion Suruchanu

Gelena Velikanova

Tamara Sinyavskaya

Alexandre Ponomarenko

The Voronezh Chamber Choir

Группа "Живой огонь"

Tamara Miansarova

Gennadiy Belov

Olga Sergeeva

Angelika Yutt

Трио Маренич

Kola Beldy

The choir of the Patriarchal Cathedral of the Epiphany

Группа "Серебряное кольцо"

Orera

Leonid Serebrennikov

Soviet Orchestra and Chorus

Vasiliadis

Rada Volshaninova

TinaKristina

Yuri Morfessi

Mikhail Nozhkin

Юрий Морозов (Yuri Morozov)

Boris Rubashkin

Ruslan Nabiev

Monk's choir of the Pochaev Lavra of the Dormotion

Александр Дольский

Symphony Orchestra of Lithuania State Philharmonic Hall

Alla Bayanova

Evgeny Kibkalo

Orchestra of Shevchenko State Academic Opera and Ballet Theatre

Nikolay Kryuchkov

Yak Yola

Male choir of the publishing department of the Moscow Patriarchate

Zlata Dzardanova

Sovremennik Orchestra

Vladimir Makarov

Sergey Korzhukov